Straty wynikające z kradzieży w niektórych przypadkach można odliczyć
Brak zawinienia podatnika w powstaniu niedoborów inwentaryzacyjnych umożliwia zaliczenie ich w ciężar kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.
konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Stanowisko takie, po raz kolejny, zostało potwierdzone przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, tym razem w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.717. 2022.2.DP).
Stan faktyczny
Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. Specyfika działalności spółki zakłada obrót dużą ilością towarów handlowych o bardzo podobnym wyglądzie, opakowaniu i parametrach. Spółka doświadcza różnic (niedoborów) inwentaryzacyjnych, które wynikają z:
∑ niezawinionych działań spowodowanych pomyłkami przy wprowadzaniu towarów do magazynów lub pomyłkami przy wydawaniu towarów,
∑ kradzieży klientów w sklepach spółki zlokalizowanych w dużych centrach handlowych.
Spółka we wniosku o interpretację wskazała, że niedobory mają charakter niezawiniony i wynikają ze zdarzeń losowych (kradzież) lub ubytków w granicach normy, tj. związanych ze specyfiką danego towaru. Spółka podkreśliła, że podjęła działania mające na celu przeciwdziałanie powstawaniu niedoborów, np. zainstalowanie systemu antykradzieżowego (bramki przy wejściu do sklepu, klipsy i farba zabezpieczające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta